niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościTrening obwodowy dla dzieci

Trening obwodowy dla dzieci

Trening obwodowy polega na wykonywaniu kolejno po sobie określonych ćwiczeń oporowych lub kondycyjnych, z określoną liczbą powtórzeń, interwałami odpoczynku oraz czasem trwania. Zaletą treningu obwodowego jest przede wszystkim duża zdolność do budowania ogólnie rozumianej kondycji organizmu.

Trening obwodowy łączy w sobie ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej z ćwiczeniami wzmacniającymi wszystkie mięśnie ciała. Dzięki temu daje wszechstronne efekty, takie jak: zwiększenie siły, poprawa wytrzymałości, wysmuklenie sylwetki (choć ostateczne rezultaty, jakie otrzymamy, zależą od doboru ćwiczeń). Trening obwodowy idealnie nadaje się dla początkujących, ponieważ nie obciąża mięśni i stawów tak jak tradycyjny trening siłowy.

Na czym polega trening obwodowy?

Wybierając trening obwodowy bliższe ci będzie osiągnięcie trzech celów:

  1. rozwój wszystkich głównych grup mięśniowych,
  2. szybkie spalenie kalorii,
  3. zwiększenie wytrzymałości.

Od tradycyjnego treningu siłowego trening obwodowy różni się intensywnością – osoba ćwicząca w ciągu 30-40 minut ma za zadanie wykonać serie bezpośrednio następujących po sobie ćwiczeń. Daje to niesamowitą oszczędność czasu. Zamiast wykonywać serie ćwiczeń, pomiędzy którymi stosuje się przerwę 40-90 sekund, ćwiczenia robi się jedno po drugim. Co ważne, każde ćwiczenie oddziałuje na inną partię mięśni, dzięki czemu, mimo nieustannego wysiłku całego organizmu, nie ulegają one przeciążeniom.

Przykładowo w obwodzie mamy 10 ćwiczeń, w każdym do wykonania 10 powtórzeń. Rozpoczynamy od pierwszego i bez przerwy przechodzimy do następnych. Po skończeniu pełnego obwodu odpoczywamy od 2 do 4 minut i powtarzamy całość 2 do 5 razy. Taka forma treningu pozwala budować wytrzymałość oraz kondycję.

W pierwszym tygodniu treningu wykonujemy jeden obwód ćwiczeń, z każdym kolejnym tygodniem dodajemy kolejny, aż cały trening zamknie się w czterech seriach ćwiczeń. Kolejnym krokiem zwiększającym intensywność treningu obwodowego jest zwiększanie tempa wykonywania ćwiczeń lub dodanie do treningu obciążenia, z możliwością jego zwiększenia w przyszłości.

Co zrobić kiedy dana seria ćwiczeń nam się znudzi? Zmienić je! Jeśli ćwicząc mięśnie nóg robiliśmy do tej pory przysiady zacznijmy wykonywać np. wykroki.

Jak dobrać ćwiczenia w treningu obwodowym?

Zaczynając trening obwodowy ustalmy kolejność wykonywania ćwiczeń np. brzuch, uda, klatka, plecy, bicepsy, tricepsy, ramiona, łydki. Następnie wybierzmy ćwiczenia, które będziemy wykonywać w ramach treningu danej partii mięśni. Po zrobieniu pierwszego obwodu warto zastanowić się, czy wybrany przez nas zestaw ćwiczeń jest dostatecznie intensywny lub wręcz przeciwnie — zbyt wyczerpujący.

Efekty treningu obwodowego uzależnione są od doboru ćwiczeń. Prócz celu, jednym ograniczeniem w tworzeniu planu jest wyobraźnia. Warto jednak planować ćwiczenia tak, aby dwa na tą samą partię nie następowały bezpośrednio po sobie.

Warto również pomyśleć, czy naszym celem jest rozbudowa masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej czy też może budowa dynamiki. Obwody od bardzo dawna wykorzystywane są w treningach sztuk walki. W tym wypadku jednak ich zadaniem jest wzmocnienie pod kątem wytrzymałości siłowej. Im krótszy czas wysiłku natomiast, tym mocniej przybierają one charakter pracy nad dynamiką i wytrzymałością szybkościową.

Osoby pragnące zredukować tkankę tłuszczową mogą śmiało wykonywać trening obwodowy, w którym uwzględnią ćwiczenia podnoszące mocno tętno (np. burpees). Dzięki temu nakręcony zostanie metabolizm oraz spalone mnóstwo kalorii podczas pracy. Zdecydowanie będzie to lepsze rozwiązanie od jednostajnego kardio.

Przy budowaniu masy należy koncentrować się na układaniu obwodu złożonego w większości z ćwiczeń wielostawowych. Osoby początkujące mogą łatwo dobrać odpowiedni dla nich poziom trudności po przez manipulację ćwiczeniami, obciążeniem oraz czasem przerw pomiędzy obwodami.

Efekty treningu obwodowego

Trening obwodowy łącząc typowy trening siłowy z elementami kardio daje organizmowi różnorodne korzyści.

W dodatku o tym, które efekty: rzeźbę czy spalenie tłuszczu, osiągniemy szybciej, decydujemy samodzielnie! Jeśli zależy nam na wyrobieniu masy mięśniowej, starajmy się tak dobrać ćwiczenia, aby wymagały jak największego wysiłku siłowego, jeśli zaś najważniejszym rezultatem naszego treningu ma być zgubienie zbędnych kilogramów, zmniejszajmy ilość czasu na odpoczynek między obwodami do minimum i dodajmy do zestawu ćwiczeń kilka tych z grupy kardio.

Zalety treningu obwodowego

Największą zaletą treningu obwodowego jest jego różnorodność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Oprócz tego trening ten:

  • przeciwdziała osteoporozie i procesowi starzenia się;
  • pomaga schudnąć;
  • rzeźbi masę mięśniową;
  • poprawia wytrzymałość;
  • kształtuje wszystkie główne grupy mięśniowe;
  • mimo ciągłego wysiłku nie powoduje ogólnego przeciążenia mięśni;
  • łączy w sobie zalety treningu kardio i siłowego.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Wesołych Świąt

Trening plyometryczny

Ćwiczenie z Mini Bandami

Koordynacja + technika

Przejdź do paska narzędzi