niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościJak zachęcić dziecko do sportu?

Jak zachęcić dziecko do sportu?

Wyniki badań i opinie specjalistów są zgodne – uprawianie sportu przez dzieci pozytywnie wpływa na ich rozwój psychofizyczny, a pośrednio także na radzenie sobie z nauką. Jak jednak sprawić, aby – przy wielu alternatywach – najmłodsi wybierali sport jako formę spędzenia wolnego czasu?

Powszechny problem, jakim jest unikanie ruchu przez osoby dorosłe, nie bierze się znikąd – nawyk uprawiania sportu powinno się rozwijać już od najmłodszych lat. Dziecku, które nauczy się czerpać radość z bycia aktywnym, po wejściu w dorosłość sport w dalszym ciągu będzie towarzyszył. Nieważne, czy będzie to piłka nożna, bieganie, zumba, czy jakakolwiek inna dyscyplina. Istotne jest to, że jej uprawianie przełoży się pozytywnie na zdrowie trenującej osoby.

U dzieci aktywność fizyczna spełnia wiele ważnych funkcji. Wśród nich jest nauka pewnych uniwersalnych cech i umiejętności, które w przyszłości będą przydatne podczas nauki  w szkole, pracy lub po prostu w codziennym życiu. Mowa głównie o systematyczności i wytrwałości w dążeniu do celu. – Jeśli młoda osoba jest w stanie poświęcić na trening czas w ciągu 3-4 dni w tygodniu, a potem jeszcze w weekend gra mecz, to taka postawa i zaangażowanie budują jej wytrwałość i potem łatwiej jest pewne rzeczy osiągać w szkole – opowiada Tomasz Kurach, psycholog sportowy z Fundacji Sportu Pozytywnego, i dodaje: – Zaangażowanie z zajęć sportowych można przenieść do życia codziennego. Dziecko zaprawione w sportowych bojach, które wyznaczy sobie cel, np. otrzymanie dobrej oceny, nie ustanie w wysiłkach, póki tego celu nie osiągnie.

Dla dzieci w wieku rozwojowym uprawianie sportu to również przeżywanie pierwszych sukcesów i porażek, kontrolowanie emocji czy kształtowanie relacji z innymi, a także – w przypadku sportów drużynowych – nauka pracy w zespole. Wpływ aktywności fizycznej na prawidłowy rozwój dzieci jest zatem niebagatelny. Pytanie brzmi: jak sprawić, aby Twoja pociecha regularnie uprawiała sport?

Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w poniższym tekście opierając się na rozmowach z trójką znanych i cenionych psychologów sportowych, którzy na co dzień pracują ze sportowcami zarówno starszymi, jak i tymi młodszymi.

Inspiracja i świadomość punktem wyjścia

Najlepszym pomysłem na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej jest stawianie siebie za wzór. Jeśli rodzice sami wykazują zainteresowanie sportem, to dużo łatwiej jest uzyskać takie zainteresowanie u ich pociech. Do rozmów należy dołączyć zademonstrowanie swojej aktywności. – Z przeprowadzonego przeze mnie badania wynika, że praktycznie wszystkie osoby dorosłe, które uprawiają sport miały pozytywny przykład w osobie przynajmniej jednego aktywnego rodzica – wyjaśnia Julianna Czapska, która prowadzi warsztaty dla zawodniczek uczestniczących w Zimowej Akademii Młodych Orłów.

Kiedy zatem przekonujesz swoje dziecko do przejażdżki rowerowej kosztem gry na komputerze, samemu siedząc na kanapie przed telewizorem, nie dziw się, że Twoje słowa nie zostaną wysłuchane. Najważniejsza jest bowiem konsekwencja w tym, co się mówi i robi – dziecko nie powinno odbierać sprzecznych sygnałów, bo wówczas po prostu nie zmieni swoich przyzwyczajeń. Bądź zatem wzorem do naśladowania – inspiruj i uświadamiaj. – Od najmłodszych lat należy budować świadomość dzieci. Przekonujmy nasze pociechy, że uprawianie sportu jest inwestycją w zdrowie. Czymś, co przyniesie długofalowe korzyści – wyjaśnia Paweł Habrat, psycholog sportu współpracujący m.in. z reprezentantami Polski w tenisie.

Druga rzecz, jaką można zrobić, to zapytać dziecko o ulubiony rodzaj aktywności fizycznej. Należy mu pokazywać różne dyscypliny sportowe i sposoby spędzania czasu w ruchu, nie zaś przywiązywać się do jednego od początku. Dziecko, które będzie miało styczność z siatkówką, piłką ręczną czy tenisem, po pewnym czasie wybierze sobie najlepsze dla siebie zajęcie. Ważną funkcję pełnią turnieje sportowe, które zachęcają najmłodszych do ruchu dając szansę spełnienia marzeń i poznania swoich idoli. Tak jest chociażby w przypadku turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, którego finał odbywa się na Stadionie PGE Narodowym, a zwycięzcy mogą spotkać się z piłkarzami reprezentacji Polski.

Tłumacz, rozmawiaj, bądź obok

Jeśli uda Ci się sprawić, że Twoja pociecha zainteresuje się sportem i zacznie go uprawiać, powinieneś pamiętać, że to dopiero początek i aby uniknąć szybkiego zniechęcenia dziecka należy umiejętnie się z nim komunikować. Wyjaśniaj więc mu, czemu ma służyć dany trening i dlaczego jest on ważny. Połączenie obowiązków szkolnych z zajęciami sportowymi nie jest łatwe i wymaga dużo samozaparcia zarówno od dziecka, jak i jego rodziców. Przydatne okazuje się tutaj wyznaczanie celów – czego dziecko chce się nauczyć w szkole, a czego na treningu. I tutaj Twoja duża rola, aby w wytyczaniu tych celów pomagać.

Rozmawiając ze swym dzieckiem dostosuj do niego język oraz upraszczaj wszystko, co wyjaśniasz i sprowadzaj to do konkretnych przykładów. Pamiętaj, że nie ma spraw oczywistych. Nie odraczaj też wyjaśnień w czasie – bieżąca komunikacja sprawi, że w Twoim dziecku utrwalać się będą dobre nawyki.

Artykuł pochodzi z portalu Onet.pl

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Wesołych Świąt

Trening plyometryczny

Ćwiczenie z Mini Bandami

Koordynacja + technika

Przejdź do paska narzędzi