wtorek, 24 maja, 2022
Strona głównaAktualnościDziecko też można przetrenować

Dziecko też można przetrenować

Przetrenowanie to stan, którego każdy trener jak i zawodnik chciałby uniknąć. Fakt ten nie jest tylko zauważalny u dorosłych zawodników. Wręcz przeciwnie, pojawia się on u coraz młodszych roczników. Intensywne wystawienie młodego organizmu na próbę związaną z częstą ekspozycją meczową, dużą objętością treningową oraz stresem związanym z wysokim wymaganiem ze strony środowiska sportowego może również być druzgocąca w skutkach. Młody organizm nie dysponuje takimi zasobami odporności psychicznej jak i fizycznej aby poradzić sobie z natężeniem stresorów.

Pozytywne i negatywne skutki bodźca treningowego.

Każdy nawet najmniejszy bodziec treningowy będzie wywoływać reakcje stresową w organizmie. Jet to pożądana reakcja, bowiem prowadzi ona do adekwatnej w stosunku do bodźca adaptacji. Jeżeli regeneracja oraz kolejny bodziec będą właściwie zaimplementowane, doprowadzi to do efektu superkompensacji. Stan ten jest okresem zwiększonej wydajności organizmu. Jednak wynikające z treningu ostre zmęczenie może spowodować obniżenie sprawności. Stan nadmiernego zmęczenia może rozwinąć się kiedy równowaga pomiędzy optymalnym stresem treningowym a regeneracją zostanie zakłócona. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić do rażącego w skutkach przetrenowania, z którego niełatwo jest wyjść na prostą. Wypracowana przez wiele miesięcy forma może już szybko nie powrócić.

Wzrost intensywności treningów oraz ich kontynuowanie przy niewystarczającej ilości odpoczynku prowadzi do przeciążenia, a następnie do przetrenowania. Jest to stan, charakteryzujący się niską efektywnością oraz wydolnością organizmu, która skutkuje osiąganiem zdecydowanie gorszych rezultatów sportowych

Dowody naukowe na temat przetrenowania u dzieci.

W programach rozwoju młodego sportowca, niewiele mówi się o tym fakcie. Więcej uwagi w tym aspekcie poświęca się już dojrzałym zawodnikom. A dowody naukowe jasno potwierdzają, że ten problem również pojawia się w sporcie młodzieżowym.

  • Raglin i in. zbadali rozpowszechnienie przetrenowania w czterech różnych krajach (Japonia, USA, Szwecja i Grecja) u nastoletnich pływaków (14,8 +/- 1,4 roku) i stwierdzili, że 35 procent przynajmniej raz się przetrenowało.
  • Gustafsson i wsp. stwierdzili, że około 10 procent młodych sportowców wyczynowych (n = 980; średni wiek 17,5 +/- 0,1 roku) odnotowało wysokie wyniki wypalenia.
  • W Wielkiej Brytanii młodzi sportowcy (n = 376, 131 dziewcząt i 245 chłopców; wiek 15,1 +/- 2 lata) od klubu do międzynarodowego standardu w 19 różnych dyscyplinach sportowych zgłaszali częste narażenie na przetrenowanie, gdzie 110 sportowców (29 procent) było przetrenowanych przynajmniej raz.
  • Częstość tych zgłoszeń była znacznie wyższa w sportach indywidualnych, sportach o niskim wysiłku fizycznym, kobietach i na poziomie elitarnym. Co ciekawe, obciążenie treningowe nie było istotną przyczyną przetrenowania. Płeć i poziom współzawodnictwa odpowiadały za niewielką (1,7% i 4,7%), ale znaczną przyczynę przetrenowania.

Przetrenowanie uwzględnia wiele czynników takich jak fizjologiczne, psychologiczne, społeczne i środowiskowe. Każdy z nich może prowadzić do wypalenia. Przetrenowani młodzi sportowcy często stwierdzają, że sport jest najważniejszą rzeczą w ich życiu, co oznacza, że ​​czas poświęcany na czynności poza sportem jest często ograniczony. Aż 20 procent sportowców poświęca mniej niż pięć godzin tygodniowo na czynności poza swoim sportem, a 40 procent nie ma nic innego do roboty poza sportem. Może to mieć negatywne skutki, szczególnie w młodym wieku. Może przełożyć się to na rozwój jednowymiarowej tożsamości, która nie potrafi samodzielnie usunąć negatywnych skutków stresujących wydarzeń. Ponadto przetrenowani sportowcy zgłaszają niezdolność do radzenia sobie z wymaganiami szkoły oraz zmęczenie spowodowane treningiem. Większość młodych sportowców jest objęta obowiązkową edukacją. Fizyczne i czasowe wymagania ich harmonogramu treningowego mogą negatywnie wpłynąć na ich efektywność w szkole. 

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Kombinacja zwodów

Kozłuj i podaj

Kozłowanie+podanie

Przejdź do paska narzędzi