czwartek, 19 maja, 2022
Strona głównaAktualnościDecyzyjność na boisku

Decyzyjność na boisku

W treningu koszykówki bardzo często zaniedbywanym elementem jest trening decyzyjności. Większość trenerów, których znam skupia się głównie na ballhandlingu i rzucaniu zapominając o trenowaiu fragmentów gry.

Jest wiele sposobów trenowania decyzyjności, zaczynając o prostych ćwiczeń ballhandlingu, w których zawodnik musi oddać piłkę na sygnał, lub zmienić rękę kozłującą, albo podać a następnie zmienić rękę kozłującą – trenując z dwiema piłkami. Aby utrudnić ćwiczenie zamiast komend – lewa, prawa możemy użyć kolorów czy liczb (podanie prawą ręka na liczbę pażystą, a lewą na niepażystą…). Tego typu ćwiczenia trenujące decyzyjność zazwyczaj stosuję w rozgrzewce, ponieważ nie tylko pomagąj one przyzwyczaić ciało zawodnika do wysiłku, ale i jego mózg.
W trengu rzutowym zamiast rzucać 45 rzutów z jednej pozycji, dodajmy element decyzyjności:  liczba parzysta – catch shoot, liczba nieparzysta – rzut po koźle, a kolor czerwony step back…
Kolejnym elementem do, którego możemy dodać podejmowanie decyzji jest praca nóg w obronie: krok odstawno dostawny w danym kierunku, czy close out na sygnał – kolor, liczba…

Najtrudniejsze dla zawodnika jest trenowanie decyzyjności we fragmentach gry. Podejmowanie decyzji na komendę trenera, czy jeszcze trudniejsze czytanie sytuacji. W zależności od ilości zawodnków możemy dotosowywać trudność ćwiczenia – im więcej zawodników tym więcej decyzji do podjęcia.

Poprzedni artykułDecyzyjność – Tatiana Gallova
Następny artykułZasady obrony
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Przejdź do paska narzędzi